Kalo orexi!
Krétské – řecké Velikonoce jsou stejně jako u nás pohyblivé svátky. Po 40denním půstu, který je obzvlášť přísný poslední týden, se Řekové sejdou o půlnoci ze soboty na neděli v kostele na svaté mši. Když prohlásí kněz, že Kristus vstal z mrtvých, půst končí. Všichni se odeberou domů a dají si vytouženou magiritsu, což je polévka připravená z jehněčích jater. Hezkým zvykem je ťuknutí si velikonočním barevným vajíčkem. Komu nepraskne, má celý rok štěstí. Druhý den se potom v celém Řecku grilují jehňata a šašlik (kokoretsi). Kdo nemá možnost rožnit, prostírá na svátečním stole pečené velikonoční jehně s nádivkou. Na Krétě nesmí chybět speciální tvarohové koláčky – kalitsunia. Ke všemu se popíjí oblíbené víno retsina a pálenka raki.
Magiritsa (velikonoční polévka)
300 g jehněčích jater (vepřových), olivový olej, svazek čerstvého kopru, 300 g cibule, trochu octa, hladkolistá petrželka, sůl, pepř, 2 žloutky, šťávu z 1 citrónu, 100 g rýže
Na pánvičce orestujeme na olivovém oleji malé kousky jater, přidáme nakrájenou cibuli a zpěníme. Přihodíme nasekaný kopr, petrželku a ochutíme solí a pepřem. Směs přidáme do vývaru (1,2 l) a krátce vaříme. Poté vmícháme propláchnutou rýži a uvaříme do měkka. Polévku odstavíme do tepla. Připravíme „avgolemono“ – žloutky rozšleháme s 6 lžícemi vývaru a šťávou z jednoho citrónu. Za stálého míchání přiléváme do horké polévky. Již nevaříme!
Paschaliatiko arni (velikonoční pečené jehně s nádivkou)
1,2 – 1,5 kg jehněčího hrudí, 1 lžíce másla, olivový olej
Na nádivku: 300 g jater (jehněčích, skopových či vepřových), 200 g bílé veky, 2 vejce, sůl, pepř, muškátový oříšek, hrst hladkolisté petrželky a oregano
Hrudí nařízneme a vytvoříme kapsu. Játra nakrájíme na kostky, opečeme na oleji. Smícháme s kostičkami veky (nasucho). Přidáme nasekanou petrželku, rozšlehaná vejce a okořeníme. Nádivku zlehka promícháme a naplníme kapsu. Maso uzavřeme jehlou (špejlí). Z vrchu lehce nařízneme, osolíme, opepříme a vložíme do pekáčku s rozpuštěným máslem. Vložíme do rozehřáté trouby a pečeme při 180 stupních 90 minut. Občas podléváme vypečenou šťávou. Po upečení maso vyjmeme, šťávu zaprášíme hladkou moukou a zředíme vývarem. Nakrájíme na silnější plátky (6 porcí)
Jako přílohu podáváme opečené patates lemonates (opečené brambory nakrájené na kousky a zakapané citrónem).
Kalitsunia (tvarohové koláčky)
Těsto – ½ sklenice olivového oleje, 1 sklenici vody, 4 lžíce raki (pálenka), 1 lžičku kypřícího prášku do pečiva, 2 lžíce cukru, 200 g hladké mouky (tolik, aby těsto bylo vláčné)
Náplň – ½ kg tvarohu, ½ sklenice cukru, 2 vejce, 1 lžíce másla
Skořice na posypání hotových koláčků.
Z uvedených ingrediencí připravíme vláčné těsto a necháme 30 minut odpočinout. Náplň připravíme z tvarohu, másla, cukru a jednoho vajíčka. Těsto rozválíme na ½ cm vrstvu a sklenicí o průměru cca 6-8cm vykrajujeme kolečka. Lžící navrstvíme doprostřed tvarohovou náplň, okraje těsta zahneme do kalíšku. Potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme v předehřáté troubě (mírně) 20 až 25 minut. Upečené koláčky posypeme skořicí.
Následuje: JiMe pod Brandenburskou bránou